Reklama
 
Blog | Jaroslav Herda

Letos poprvé ústavní činitelé (ANO) žádají před volbami magory o podporu.

Magoři, jak jsou často nazýváni lidé iracionálního chování, na sociálních sítích vyjadřují podporu svým budoucím vyvoleným a vynášejí ostré soudy nad jejich soupeři.

Počet těchto bojovníků vyzbrojených ostrou verbální municí je pozoruhodný. Předpokládám, že to většinou nejsou lidé duševně nemocní. Jsou „jen“ postiženi ztrátou soudnosti. Prostě jen nevědí, co činí. Věřím, že každého politika více potěší taková pochvala, která neobsahuje hodnocení jeho soupeře vyjádřené těmi nejsilnější vulgarismy. Co si pomyslí adresát takto vyjádřené podpory, si magor nepřipouští, protože je hrdý na to, jak přesvědčivě (přesvědčivěji než jiní) své vyznání formuloval. Politik obdarovávaný takovými projevy přízně bývá určitě na rozpacích. Dokonce i kdyby v něm dřímaly podobné sklony. Jistě, každý hlas mu bude dobrý. Ale může mu to být i trochu trapné, protože to prostě nevypadá dobře, když mu podporu vyjadřuje úplné hovado.

Letošní volby jsou však výjimečné tím, že někteří ústavní činitelé se zcela otevřeně spoléhají právě na voličské hlasy magorů, a to opravdu (podle nich) vážně duševně nemocných.

Představme si, že by někdo z poslanců byl za dosud ne zcela vyjasněných okolností náhle převezen na psychiatrii a diagnostikován jako paranoidní schizofrenik. Ztratil by tak kromě důstojnosti i poslanecký mandát a pravděpodobně by ztratil i několik přátel a možná by se to projevilo i na jeho vztazích s osobami jemu nejbližšími. Představme si, že by měl zkušenost, jak nesnadné je v naší svobodné a skrz na skrz demokratické zemi najít odborníka, který by se nezdráhali věnovat mu svůj čas a posoudit znovu jeho duševní zdraví. Co by takový pan poslanec po šesti letech asi řekl těm svým bývalým kolegům, kteří by celé ty roky o něm tvrdili, že je paranoidní schizofrenik, který musel být zbaven poslaneckého mandátu a musel se nechat „léčit“ antipsychotiky. Co by řekl těm, kteří na tom trvali i po vyšetření odborníkem, který jej shledal duševně zdravým? Něco vlídného a hřejivého? A hlavně se stoickým klidem?

Co přesně pan ministr Havlíček s panem poslancem Kasalem přispěchali předstírat po té, kdy na ústecké Vetruši Andrej Babiš mladší řekl svému otci několik vět? Že oni by byli na místě premiérova syna zcela klidní? Nebo dokonce to, že pokud by Andrej Babiš mladší přišel s úsměvem svému otci sdělit radostnou zprávu o svém duševním zdraví, že by mu upřímně a rovněž s úsměvem gratulovali?

Ne! Přispěchali na podporu premiéra Babiše předstírat, že normální lidská bytost nemá žádnou základní a přirozenou emoční výbavu, a pokud snad přece jen ano, tak do té výbavy patří jen pozitivní emoce a že jakékoli jiné jsou projevem duševního onemocnění. Oba pánové byli v parlamentu mnohokrát svědky velmi emotivních projevů. U pana premiéra dokonce  projevů iracionální vztahovačnosti. Nikdy však na ně nereagovali údivem a zkormouceným konstatováním, že právě viděli duševně nemocného člověka.

Projevy emocí patří ke komunikačním prostředků nejen mnohých zvířat, ale samozřejmě i člověka, a to už ve chvíli, kdy se narodí. Přílišné potlačování vlastních projevů emoci může dokonce poškodit zdraví.

Mají naši ústavní činitelé právo se v nějaké televizní debatě nebo na půdě parlamentu rozčílit, rozhazovat při tom rukama a nebýt pak posláni na psychiatrické vyšetření? A pokud je něco trápí, bolí nebo jsou-li něčím velmi zklamáni, mají právo na to, aby projevili i takové emoce? Mimikou, barvou hlasu, řečí těla. Ovšemže mají. Ale ne proto, že jsou vrchnost, nebo že jsou nějak „zdravě nemocní“ nebo že mají nějakou svatou nemoc nadlidí. Prostě proto, že jsou lidé.

Pokud jsou pánové Havlíček a Kasal přesvědčeni, že toto právo nemá zbývajících deset milionů občanů  České republiky, jsme podle nich všichni magoři. Proč tak zbaběle nediagnostikovali nás všechny? Možná se zdráhali sdělit i svým voličům, že i je považují za magory.

Co říci na závěr na adresu voličů ANO? Snad jen to, že jsou výjimeční. Od počátku vývoje demokracií jsou prvními občany, kteří se chystají zvolit si svého psychiatra (hnutí ANO), který je (prostřednictvím pánů Havlíčka a Kasala) bleskově diagnostikoval jako magory právě na svém předvolebním mítinku.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama