Reklama
 
Blog | Jaroslav Herda

Prosím, držte už

 

A nebo mírněji, chcete-li. Uzamkněte. Uzamkněte je. Ne navždy. Jen na minutu ticha uzamkněte svá ústa, kdykoli se přistihnete, že se nás, a možná i sami sebe, snažíte přelstít navzdory ozvám svého potlačovaného svědomí. Vy. Rozjívení, neupřímní a nezdrženliví blouznivci. V bludech o svých pevně usazených hýždích v sedle.

Chováte se tak, že není možné nevzpomenout fejeton Ivana Medka, který přečetl z Vídně na Hlasu Ameriky krátce před 17. listopadem 89´. Upozorňoval, že od státní moci nemůžeme očekávat změnu, ani shovívavost, naopak. Mluvil o poměrech připomínajících hrubou živočišnou říši. Také mluvil o rozmařilé komunistické smetánce.

Kdo je dnes tou rozmařilou smetánkou, která si nevidí do úst? Jste to vy. Vy, kteří urážíte své občany, když se slabomyslně snažíte zakrýt vážná selhání. Ztrácíte při tom soudnost podobně jako vaši předchůdci, jejichž zlomoc připomíná vaše arogance, nadutost a sprostoduchost.  Ve světle (stínu) vašich řečnických výkonů se ze vzpomínek na  Milouše Jakeše už vytrácí pocit komičnosti, zatímco po vašich výkonech zůstává pachuť tragikomiky. Dokážete pohrdat vzděláním i poctivou prací. A umíte to vyjádřit tak bodře, po chasnicku. Čelem k masám. Po řepácku. Lidově až  jakoby žoviálně. Jako hochštapleři.

Jděte s tím do kytek. Do lučin posetých kvítím, kde si dovolte se trochu zamyslet nad tím, že veřejný život v České republice nemůže být dlouhodobě nějakým vaším televarieté. Nějakým Ein Kessel Buntes. Nebo dokonce nějakou peep show na téma vulgární podoba demokracie, v níž my máme být nuceni sledovat vaše znechucující kreace a ještě jim tleskat.

Pokud pro ty z vás, kdo nejsou příliš chytří, bylo normální opisovat za všech okolností, neopravňuje vás to urážet občany této země a vnucovat jim, že opisování je vlastní nám všem. Něco jako českomoravský folklor či národní dědictví. To nebyla příliš zdařilá manipulace pocitem viny.

Možná každý někdy něco opsal. Žák, který je zaskočen nečekaným tématem nebo vystresovaný, že zapomněl nějaký vzoreček – to je jiná situace, než když je vysokoškolský student líný jak vandrácká hůl.  Vy byste se nenechali operovat doktorem Cvachem. A my nechceme mít vaše Cvachy všude, kde se vám zlíbí. Nejste vrchností. Jste anachronismem.  Nechte si své chráněnce pro sebe a nevnucujte nám svou špatně vyškolenou nomenklaturu. To vaše  „kupředu na levačku“ je horší než nuda.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama